There are 261 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)
9/30 Football  Kuna vs Borah
9/30 Football  Soda Springs vs West Side
10/1 Football  Dietrich vs Butte County
10/1 Football  Highland (Poc) vs Thunder Ridge
10/1 Football  Moscow vs Lewiston
10/1 Football  Preston vs Sugar-Salem
10/1 Football  Timberline (Boise) vs Eagle
10/7 Football  Owyhee vs Borah
10/8 Football  Aberdeen vs North Fremont
10/8 Football  Blackfoot vs Rigby
10/8 Football  Capital vs Mountain View
10/8 Football  Centennial vs Kuna
10/8 Football  Coeur d'Alene vs Lake City
10/8 Football  Emmett vs Middleton
10/8 Football  Filer vs Gooding


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
9/27 Volleyball  Ambrose -vs- Council
9/25 Volleyball  Parma vs Kimberly
9/25 Volleyball  Parma vs Buhl
9/25 Girls Soccer  American Falls vs Buhl
9/24 Girls Soccer  Owyhee vs Timberline JV
9/24 Girls Soccer  Owyhee vs Timberline (Boise)
9/24 Football  Mountain Home vs Kimberly
9/24 Football  Filer vs Wendell
9/24 Football  Genesee at Lapwai + Fruitland Band
9/24 Football  Jerome vs Canyon Ridge
9/24 Football  Malad vs Soda Springs
9/24 Football  Moscow vs Lake City
9/24 Football  Tri-Valley vs Council
9/23 Girls Soccer  Vallivue vs Bishop Kelly
9/23 Volleyball  Garden Valley -vs- Council (JV)

 
Volleyball Coaches Poll


The State Volleyball Coaches Poll is determined by a simple points system based on how each coach ranks the top five teams in their classification. A team receives five points for a first-place vote, four points for a second place vote and so on down through the fifth place team, which receives one point. The rankings are set by listing the teams' point totals from highest to lowest.

Legend
Pts: Number of points scored in poll
Pvs: Ranking from the previous week

Oct. 8 Volleyball Coaches Poll

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Skyview (2) 28 1
2. Madison (3) 18 2
3. Eagle (2) 16 -
4. Post Falls 13 t-3
5. Boise 11 -

Also receiving votes: Thunder Ridge, Highland(1), Timberline, Mountain View. Lake City, Coeur d'Alene, Kuna, Rocky Mountain.

Class 4A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Bonneville (6) 34 1
2.  Burley 17 2
3. Middleton 16 3
4. Twin Falls (2) 13 4
5. Preston 11 -
       
       

Also receiving votes: Wood River, Lakeland, Skyline, Canyon Ride, Century, Nampa, Columbia, Minico.

Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Sugar-Salem (8) 59 1
2. Parma (3) 35 5
3. Fruitland (1) 33 2
4. Kimberly 20 3
5. South Fremont 18 4

Also receiving votes: Kellogg(2), Filer, CDA Charter, Teton, Timberlake, Gooding, Snake River, Priest River, American Falls, Bonners Ferry.

Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Melba (2) 25 1
2. Bear Lake (3) 23 3
t-3. West Side (1) 9 2
t-3. Firth 9 -
5. West Jefferson 7 4
       

Also receiving votes: Ririe, Nampa Christian, Orofino, St. Maries.

Class 1ADI

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Troy (3) 23 1
2. Genesee (2) 17 2
3. Lighthouse Christian 9 3
4. Butte County 8 t-4
5. 7 - -

Also receiving votes: Oakley, Potlatch, Wallace, Liberty Charter.

Class 1ADII

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Castleford (7) 49 1
2. Watersprings (3) 39 3
3. Tri-Valley (1) 38 2
4. Leadore 11 t-5
5. Mackay 7 -
       

Also receiving votes: Horseshoe Bend, Clark Fork, North Gem, Highland(1), Sun Valley Community School, Richfield, Nezperce, Genesis Prep, Rockland, Kendrick.


Oct. 8 Volleyball Coaches Poll

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Skyview (2) 29 t-1
2. Madison (3) 22 t-1
t-3. Post Falls 9 5
t-3. Mountain View (1) 9 -
5. Thunder Ridge 7 3

Also receiving votes: Boise, Highland (1), Eagle, Timberline, Coeur d'Alene, Capital.

Class 4A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Bonneville (5) 32 1
2.  Burley (1) 22 4
3. Middleton 19 2
4. Twin Falls (2) 13 3
5. Wood River 9 t-5
       
       

Also receiving votes: Century, Skyline, Bishop Kelly (1), Preston, Nampa, Canyon Ridge, Shelley, Columbia, Minico, Vallivue, Ridgevue.

Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Sugar-Salem (8) 50 1
2. Fruitland (2) 41 2
3. Kimberly (1) 17 4
4. South Fremont 17 4
5. Parma (1) 16 -

Also receiving votes: Filer, Gooding, Kellogg, CDA Charter, American Falls, Homedale.

Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Melba (2) 16 -
2. West Side (1) 12 2
3. Bear Lake (1) 11 3
4. West Jefferson 5 -
5. Nampa Christian 4 5
       

Also receiving votes: Orofino, Malad, Cole Valley Christian, Ririe, Firth.

Class 1ADI

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Troy (6) 33 1
2. Genesee (1) 21 2
3. Lighthouse Christian 23 -
t-4. Butte County 7 -
t-4. North Star Charter 7 -

Also receiving votes: Prairie, Potlatch, Liberty Charter, Greenleaf Friends, Wallace, Shoshone.

Class 1ADII

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Castleford (5) 38 1
2. Tri-Valley (2) 30 2
3. Watersprings (2) 28 4
4. Clark Fork 8 -
t-5. Richfield 6 -
t-5. Leadore 6 -

Also receiving votes: Horseshoe Bend, North Gem, Mackay, Nezperce, Council, Salmon River, Sun Valley Community School, Dietrich.



Fan Comments
Sign In | Register






This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy