There are 89 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)
9/25 Football  Bonneville vs Skyline
9/25 Football  Idaho City vs Notus
9/25 Football  Idaho Falls vs Pocatello
9/25 Football  Nampa vs Emmett
9/25 Football  Sandpoint vs Lewiston
10/2 Football  Skyview vs Borah
10/2 Football  Bishop Kelly vs Middleton
10/2 Football  Burley vs Pocatello
10/2 Football  Emmett vs Caldwell
10/2 Football  Rigby vs Idaho Falls
10/2 Football  South Fremont vs Marsh Valley
10/9 Football  Bishop Kelly vs Caldwell
10/9 Football  Coeur d'Alene vs Lewiston
10/9 Football  Middleton vs Emmett
10/9 Football  Preston vs Century


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
9/24 Girls Soccer  Middleton vs. Columbia JV
9/24 Girls Soccer  Middleton vs Columbia
9/24 Girls Soccer  Ridgevue vs Bishop Kelly
9/23 Girls Soccer  Skyview vs Boise
9/22 Volleyball  Lakeland vs Lake City JV
9/22 Volleyball  Idaho City vs North Star Charter JV
9/22 Boys Soccer  Skyview vs Capital
9/22 Volleyball  Idaho City vs North Star Charter
9/22 Volleyball  Lakeland vs Lake City
9/22 Volleyball  Post Falls vs Coeur d'Alene
9/21 Girls Soccer  Boise vs Borah
9/21 Volleyball  North Star Charter vs Greenleaf Friends JV
9/21 Boys Soccer  Timberline vs Boise
9/21 Volleyball  Valley vs Gooding
9/21 Volleyball  North Star Charter vs Greenleaf Friends Varsity

 
Football Coaches Poll


 

Poll Methodology

The State Football Coaches Poll is determined by a simple points system based on how each coach ranks the top five teams in their classification. A team receives five points for a first place vote, four points for a second place vote and so on down through the fifth place team, which receives one point. The rankings are set by listing the teams' point totals from highest to lowest.

Legend
W-L: Win-Loss Record
Pts: Number of points scored in poll
Pvs: Ranking from the previous week

Week 4 Coaches Poll
Records are through Sept. 21, 2020

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Rocky Mountain (9) 3-0 49 t-2
2. Eagle 2-1 28 1
t-2. Coeur d'Alene (1) 2-0 27 t-2
4. Rigby 4-0 22 4
5. Highland 4-1 14 5
         

Also receiving votes: Meridian, Post Falls.

Class 4A

 Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Vallivue (6) 4-0 56 4
2. Skyline (7) 3-1 54 3
3. Blackfoot 3-1 27 2
4. Middleton (1) 2-1 22 1
5. Emmett 3-1 19 -

Also receiving votes: Pocatello, Bishop Kelly, Hillcrest, Lakeland, Minico.

Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Sugar-Salem (6) 4-0 47 1
2. Gooding (2) 4-0 42 2
t-3. Kimberly (2) 4-0 30 3
t-3. Homedale (1) 1-1 30 4
5. South Fremont (1) 4-0 16 5

Also receiving votes: Fruitland (1), Teton, Marsh Valley.

Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. West Side (12) 4-0 68 1
2. North Fremont (2) 2-0 49 2
3. Melba 1-1 27 3
4. Firth 2-2 19 4
5. Aberdeen 2-1 16 5

 
   

Also receiving votes: Bear Lake, Nampa Christian, Declo, St. Maries, Cole Valley Christian, New Plymouth.

Class 1A Division-I

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Prairie (12) 2-0 64 1
2. Oakley (1) 4-0 53 2
3. Raft River 2-1 25 3
4. Lighthouse Christian 3-0 22 4
5. Kamiah 3-0 12 -

Also receiving votes: Grace, Genesee, Butte County, Lapwai, Notus, Wilder.

Class 1A Division-II

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
t-1. Carey (8) 3-0 54 1
t-1. Dietrich  (4) 4-0 54 2
 3. Mullan 3-0 15 5
4. Horseshoe Bend 2-2 14 -
t-5. Garden Valley 1-3 10 3
t-5. Kendrick 1-1 10 -
       

Also receiving votes: Rockland, Castleford, Deary, North Gem, Camas County, Council.


Week 3 Coaches Poll
Records are through Sept. 14, 2020

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Eagle (6) 2-0 38 1
t-2. Rocky Mountain (1) 2-0 27 2
t-2. Coeur d'Alene (1) 2-0 27 3
4. Rigby 3-0 17 4
5. Highland 3-1 10 -
       

Also receiving votes: Lewiston.

Class 4A

 Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Middleton (3) 2-0 47 t-2
2. Blackfoot (4) 3-0 42 t-2
3. Skyline (3) 2-1 36 1
4. Vallivue (2) 2-0 22 4
5. Pocatello (1) 3-0 17 -

Also receiving votes: Emmett, Bishop Kelly, Century, Hillcrest, Minico, Nampa, Shelley.

Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Sugar-Salem (8) 3-0 52 1
2. Gooding (1) 3-0 34 2
3. Kimberly 3-0 30 4
4. Homedale (2) 1-1 21 3
5. South Fremont (1) 3-0 19 -

Also receiving votes: Fruitland, Weiser, Teton, Marsh Valley.

Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. West Side (10) 3-0 62 1
2. North Fremont (3) 2-0 51 2
3. Melba 1-1 26 3
4. Firth 2-1 15 -
5. Aberdeen 2-1 10 4

 
   

Also receiving votes: Grangeville, Cole Valley Christian, New Plymouth, Declo, Bear Lake, Nampa Christian.

Class 1A Division-I

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Prairie (10) 2-0 62 1
2. Oakley (3) 3-0 58 2
3. Raft River 2-1 23 3
4. Lighthouse Christian 2-0 19 -
5. Genesee (1) 3-0 16 4

Also receiving votes: Lapwai, Grace, Kamiah, Butte County, Notus, Wilder.

Class 1A Division-II

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Carey (9) 3-0 53 1
 2. Dietrich  (2) 3-0 45 2
 3. Garden Valley 0-2 16 3
4. Rockland 3-0 15 t-4
5. Mullan (1) 3-0 14 -
         
       

Also receiving votes: Kendrick, Horseshoe Bend, Camas County, Castleford, Lewis County, Hansen, Council.




Fan Comments
Sign In | Register













This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy