There are 1835 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)
9/30 Football  Kuna vs Borah
9/30 Football  Soda Springs vs West Side
10/1 Football  Dietrich vs Butte County
10/1 Football  Highland (Poc) vs Thunder Ridge
10/1 Football  Moscow vs Lewiston
10/1 Football  Preston vs Sugar-Salem
10/1 Football  Timberline (Boise) vs Eagle
10/7 Football  Owyhee vs Borah
10/8 Football  Aberdeen vs North Fremont
10/8 Football  Blackfoot vs Rigby
10/8 Football  Capital vs Mountain View
10/8 Football  Centennial vs Kuna
10/8 Football  Coeur d'Alene vs Lake City
10/8 Football  Emmett vs Middleton
10/8 Football  Filer vs Gooding


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
9/27 Volleyball  Ambrose -vs- Council
9/25 Volleyball  Parma vs Kimberly
9/25 Volleyball  Parma vs Buhl
9/25 Girls Soccer  American Falls vs Buhl
9/24 Girls Soccer  Owyhee vs Timberline JV
9/24 Girls Soccer  Owyhee vs Timberline (Boise)
9/24 Football  Mountain Home vs Kimberly
9/24 Football  Filer vs Wendell
9/24 Football  Genesee at Lapwai + Fruitland Band
9/24 Football  Jerome vs Canyon Ridge
9/24 Football  Malad vs Soda Springs
9/24 Football  Moscow vs Lake City
9/24 Football  Tri-Valley vs Council
9/23 Girls Soccer  Vallivue vs Bishop Kelly
9/23 Volleyball  Garden Valley -vs- Council (JV)

 
Week 9 Football Media Poll


Poll Methodology
The State Football Media Poll is determined by a simple points system based on how each voting media member ranks teams in each classification. A team receives five points for a first place vote, four points for a second place vote and so on down through the fifth place team, which receives one point. The rankings are set by listing the teams' point totals from highest to lowest.

Legend
W-L: Win-Loss Record
Pts: Number of points scored in poll
Pvs: Ranking from the previous week

Week 9 Media Poll

Records are through Oct. 27

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Coeur d'Alene (8) 7-0 59 1
2. Rigby (5) 8-0 55 2
3. Rocky Mountain 6-0 42 3
4. Eagle 5-1 24 4
5. Highland 7-2 15 5
         

Others receiving votes: None.

Class 4A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Skyline (13) 8-1 65 1
2. Blackfoot 7-1 46 2
3. Bishop Kelly 6-1 40 3
4. Emmett 7-2 30 5
5. Pocatello 6-2 6 4

   

Others receiving votes: Nampa 4, Jerome 2, Middleton 1, Sandpoint 1..

Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Sugar-Salem (6) 7-1 51 t-3
2. Homedale (4) 6-1 50 t-3
3. Kimberly (1) 7-1 41 1
4. Gooding (2) 8-1 32 -
5. Fruitland 6-1 16 2
         

Others receiving votes: South Fremont 5..

Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. West Side (13) 8-0 65 1
2. North Fremont 7-0 52 2
3. Melba 6-1 39 3
4. Declo 7-2 25 4
5. Firth 5-3 12 5

 


Others receiving votes: New Plymouth 2.

Class 1A Division-I

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Prairie (13) 6-0 65 1
2. Raft River 7-1 50 3
3. Oakley 7-1 36 2
4. Notus 7-0 30 4
5. Lighthouse Christian 5-2 10 5

Others receiving votes: Clearwater Valley 4, Kamiah 1, Butte County 1.

Class 1A Division-II

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Carey (12) 5-0 64 1
2. Dietrich (1) 7-0 53 2
3. Kendrick 5-1 35 3
4. Mullan-St. Regis 6-1 28 4
5. Garden Valley 5-3 13 5

Others receiving votes: Watersprings 2.

Voters:
Dylan Carder, KIFI/KIDK
Donn Walden, Lewiston Tribune
Mark Nelke, Coeur d’Alene Press
Fred Davis, Bingham News Chronicle
Jim Church, KORT-FM
Brittany Cooper, KMVT
Dave Nichols, Spokesman-Review
Allan Steele, Post Register
John Wustrow, Idaho Press
Jay Tust, KTVB
Andrew Houghton, Idaho State Journal
Michael Lycklama, Idaho Statesman
Paul Kingsbury, IdahoSports.com


Week 8 Media Poll

Records are through Oct. 21

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Coeur d'Alene (7) 6-0 51 1
2. Rigby (4) 7-0 46 2
3. Rocky Mountain 5-0 35 3
4. Eagle 4-1 17 5
5. Highland 6-2 10 4
         

Others receiving votes: Capital 4, Post Falls 2..

Class 4A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Skyline (11) 7-1 55 1
2. Blackfoot 6-1 39 2
3. Bishop Kelly 5-1 34 3
4. Pocatello 6-1 21 5
5. Emmett 6-2 8 -

   

Others receiving votes: Vallivue 6, Nampa 1, Moscow 1.

Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Kimberly (9) 7-0 52 2
2. Fruitland 6-0 30 3
t-3. Sugar-Salem 6-1 22 1
t-3. Homedale (1) 5-1 22 4
5. South Fremont (1) 6-1 20 -
         

Others receiving votes: Gooding 19.

Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. West Side (11) 7-0 55 1
2. North Fremont 6-0 44 2
3. Melba 5-1 29 3
4. Declo 6-2 21 4
5. Firth 5-2 13 5

 


Others receiving votes: Aberdeen 2, Grangeville 1.

Class 1A Division-I

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Prairie (11) 5-0 55 1
2. Oakley 7-0 44 2
3. Raft River 6-1 31 3
4. Notus 7-0 22 5
5. Lighthouse Christian 5-2 7 4

Others receiving votes: Clearwater Valley 4, Kamiah 1, Butte County 1.

Class 1A Division-II

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Carey (10) 5-0 54 1
2. Dietrich (1) 7-0 45 2
3. Kendrick 5-1 31 3
4. Mullan-St. Regis 6-1 23 4
5. Garden Valley 5-3 11 5

Others receiving votes: Watersprings 1.

Voters:
Donn Walden, Lewiston Tribune
Dylan Carder, KIFI/KIDK
Mark Nelke, Coeur d’Alene Press
Jim Church, KORT-FM
Paul Kingsbury, IdahoSports.com
Fred Davis, Bingham News Chronicle
Dave Nichols, Spokesman-Review
Michael Lycklama, Idaho Statesman
Andrew Houghton, Idaho State Journal
Allan Steele, Post Register
John Wustrow, Idaho Press



Fan Comments
Sign In | Register






This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy