There are 2433 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)
9/22 Boys Soccer  Ridgevue vs Middleton
9/24 Football  Declo vs Gooding
9/25 Football  Bonneville vs Skyline
9/25 Football  Idaho City vs Notus
9/25 Football  Idaho Falls vs Pocatello
9/25 Football  Nampa vs Emmett
9/25 Football  Sandpoint vs Lewiston
10/1 Football  Thunder Ridge vs Century
10/2 Football  Skyview vs Borah
10/2 Football  Bishop Kelly vs Middleton
10/2 Football  Burley vs Pocatello
10/2 Football  Emmett vs Caldwell
10/2 Football  Rigby vs Idaho Falls
10/2 Football  South Fremont vs Marsh Valley
10/9 Football  Bishop Kelly vs Caldwell


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
9/21 Volleyball  Valley vs Gooding
9/19 Football  Notus vs Tri-Valley
9/19 Girls Soccer  Skyview vs Timberline
9/19 Football  Lewiston vs Lakeland Frosh
9/18 Football  North Gem vs Rockland
9/18 Football  Eagle vs Rocky Mountain
9/18 Football  Jerome vs Twin Falls
9/17 Volleyball  JV Filer vs Kimberly
9/17 Volleyball  Borah vs Timberline (Boise)
9/17 Volleyball  Filer vs Kimberly
9/17 Volleyball  Post Falls vs Lewiston
9/17 Volleyball  Idaho Falls vs Thunder Ridge
9/16 Girls Soccer  South Fremont vs Snake River
9/15 Boys Soccer  Bishop Kelly vs Caldwell
9/15 Volleyball  Minico vs Jerome

 
Football Coaches Poll
Find out where your team stacks up against the best in the state with our weekly football coaches poll
Published: 9/10/2019 3:29:40 PM
 


 

Poll Methodology

The State Football Coaches Poll is determined by a simple points system based on how each coach ranks the top five teams in their classification. A team receives five points for a first place vote, four points for a second place vote and so on down through the fifth place team, which receives one point. The rankings are set by listing the teams' point totals from highest to lowest.

Legend
W-L: Win-Loss Record
Pts: Number of points scored in poll
Pvs: Ranking from the previous week

Week 4 Coaches Poll
Records are through Sept. 21, 2020

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Rocky Mountain (9) 3-0 49 t-2
2. Eagle 2-1 28 1
t-2. Coeur d'Alene (1) 2-0 27 t-2
4. Rigby 4-0 22 4
5. Highland 4-1 14 5
         

Also receiving votes: Meridian, Post Falls.

Class 4A

 Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Vallivue (6) 4-0 56 4
2. Skyline (7) 3-1 54 3
3. Blackfoot 3-1 27 2
4. Middleton (1) 2-1 22 1
5. Emmett 3-1 19 -

Also receiving votes: Pocatello, Bishop Kelly, Hillcrest, Lakeland, Minico.

Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Sugar-Salem (6) 4-0 47 1
2. Gooding (2) 4-0 42 2
t-3. Kimberly (2) 4-0 30 3
t-3. Homedale (1) 1-1 30 4
5. South Fremont (1) 4-0 16 5

Also receiving votes: Fruitland (1), Teton, Marsh Valley.

Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. West Side (12) 4-0 68 1
2. North Fremont (2) 2-0 49 2
3. Melba 1-1 27 3
4. Firth 2-2 19 4
5. Aberdeen 2-1 16 5

 
   

Also receiving votes: Bear Lake, Nampa Christian, Declo, St. Maries, Cole Valley Christian, New Plymouth.

Class 1A Division-I

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Prairie (12) 2-0 64 1
2. Oakley (1) 4-0 53 2
3. Raft River 2-1 25 3
4. Lighthouse Christian 3-0 22 4
5. Kamiah 3-0 12 -

Also receiving votes: Grace, Genesee, Butte County, Lapwai, Notus, Wilder.

Class 1A Division-II

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
t-1. Carey (8) 3-0 54 1
t-1. Dietrich  (4) 4-0 54 2
 3. Mullan 3-0 15 5
4. Horseshoe Bend 2-2 14 -
t-5. Garden Valley 1-3 10 3
t-5. Kendrick 1-1 10 -
       

Also receiving votes: Rockland, Castleford, Deary, North Gem, Camas County, Council.


Week 3 Coaches Poll
Records are through Sept. 14, 2020

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Eagle (6) 2-0 38 1
t-2. Rocky Mountain (1) 2-0 27 2
t-2. Coeur d'Alene (1) 2-0 27 3
4. Rigby 3-0 17 4
5. Highland 3-1 10 -
       

Also receiving votes: Lewiston.

Class 4A

 Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Middleton (3) 2-0 47 t-2
2. Blackfoot (4) 3-0 42 t-2
3. Skyline (3) 2-1 36 1
4. Vallivue (2) 2-0 22 4
5. Pocatello (1) 3-0 17 -

Also receiving votes: Emmett, Bishop Kelly, Century, Hillcrest, Minico, Nampa, Shelley.

Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Sugar-Salem (8) 3-0 52 1
2. Gooding (1) 3-0 34 2
3. Kimberly 3-0 30 4
4. Homedale (2) 1-1 21 3
5. South Fremont (1) 3-0 19 -

Also receiving votes: Fruitland, Weiser, Teton, Marsh Valley.

Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. West Side (10) 3-0 62 1
2. North Fremont (3) 2-0 51 2
3. Melba 1-1 26 3
4. Firth 2-1 15 -
5. Aberdeen 2-1 10 4

 
   

Also receiving votes: Grangeville, Cole Valley Christian, New Plymouth, Declo, Bear Lake, Nampa Christian.

Class 1A Division-I

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Prairie (10) 2-0 62 1
2. Oakley (3) 3-0 58 2
3. Raft River 2-1 23 3
4. Lighthouse Christian 2-0 19 -
5. Genesee (1) 3-0 16 4

Also receiving votes: Lapwai, Grace, Kamiah, Butte County, Notus, Wilder.

Class 1A Division-II

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Carey (9) 3-0 53 1
 2. Dietrich  (2) 3-0 45 2
 3. Garden Valley 0-2 16 3
4. Rockland 3-0 15 t-4
5. Mullan (1) 3-0 14 -
         
       

Also receiving votes: Kendrick, Horseshoe Bend, Camas County, Castleford, Lewis County, Hansen, Council.




Fan Comments
Sign In | Register















This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy